ACUM
    Thursday, 22 October
  13°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială

În protopopiatul Târgu-Mureș, a avut loc conferința preoțească de toamnă

22 Oct 2020
10:38
Joi, 22 octombrie a.c., Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul clericilor din protopopiatul Târgu-Mureș, cu prilejul conferinței preoțești de toamnă. Începând cu ora 09.30, la biserica „Înălțarea Domnului” – Catedrala mare din munic...
MAI MULT
Cuvantari ale IPS Arhiepiscop Irineu
Mesaje Mass-Media la diferite ocazii
ALTE INFORMATII
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
26.09
Sâmbătă, 26 septembrie

Mutarea Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan; Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

25.09
Vineri, 25 septembrie

Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

25.09
Duminică, 27 septembrie

DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată) – 27 SEPTEMBRIE 

Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul, mitropolitul Țării Românești

ora 8.30-10.00 – Utrenia                                                                       

ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

25.09
Luni, 28 septembrie

Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 

25.09
Marți, 29 septembrie

Sf. Cuvios Chiriac Sihastrul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 

25.09
Miercuri, 30 septembrie

Sf. Ierarh Grigorie Luminătorul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie 

25.09
Joi, 1 octombrie

Acoperământul Maicii Domnului; Sf. Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani

ora 8.30-10.00 – Utrenia                                                                      

ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 

25.09
Vineri, 2 octombrie

Sf. Sfinţit Mucenic Ciprian

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                      

ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu

ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Acoperământului Maicii Domnului

25.09
Sâmbătă, 3 octombrie

Sf. Sfinţit Mucenic Dionisie Areopagitul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte

ora 18.00-19.00 – Vecernia mare 

24.09
Joi, 24 septembrie

Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

23.09
Miercuri, 23 septembrie

Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos

22.09
Marți, 22 septembrie

Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

21.09
Luni, 21 septembrie

Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania praznicului Înălţării Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

20.09
DUMINICA DUPĂ ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI

(Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

19.09
Sâmbătă, 19 septembrie

Sf. Mucenici Trofim, Savatie şi Dorimedont
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

18.09
Vineri, 18 septembrie

Sf. Ierarh Eumenie, episcopul Gortinei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

17.09
Joi, 17 septembrie

Sf. Ierarh Dionisie, episcopul Cetății Albe - Ismail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică